Agda Bavi Pain.com

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home art WORX publicistika CRITIQUE Skoro pre oneskorených

Skoro pre oneskorených

E-mail
Hodnotenie: / 7
SlabotaPecka 

Pravda Pozor, pozor! Pravidelný sobotňajší stĺpček spisovateľa Agda B. Paina v denníku Pravda vychádza z dôvodu štátneho sviatku už tento piatok.

 

 

Skoro pre oneskorených

Opozdene by som rád pripomenul nedávny sviatok našich vierozvestcov Cyrila a Metoda. Aj keď mnohým prívržencom prírodných kultúr či Paromovej Dúbravy ich príchod dnes nemusí byť veľmi po vôli. A aj samotným bratom solúnskym by iste nebolo tak do kroku, keby vedeli, ako ich ťažkú púť s odstupom oceníme. Možno by sa otočili a nechali nás tu navyše pár storočí napospas krvavým pohanským modlám a svetlonosom.
Agda Bavi Pain | Skoro pre oneskorených - stĺpček pre denník Pravda 31. aug 2012
Až keď oneskorene prepukli aj u nás národnoobrodzovacie vášne, spomenula si cirkev po tisíc rokoch na dvojicu dovtedy zatracovaných kacírov a vyznamenala ich zásluhy sviatkom 5. júla. Ten síce s ich životmi nijak nesúvisel, ale lepší termín na zastieranie spomienky upálenia Majstra Husa sa naozaj nenašiel, ako sa neskôr dozvieme z dejinných kuloárov. Nakoniec, nielen náboženstvá sme oneskorene prevzali od druhých, ale aj výtvarné smery, slohy, zákony, mierky aj manželky. Mnohé prevzatia bývali okom nepostrehnuteľné, plynulé a bezbolestné, aj keď išlo o elektrinu, iné zas násilné a vynútené či naopak zvrátene agilné. Podľa toho, čo zdravému telu prikazovala aktuálne gardistická uniforma, šedá tesilová rovnošata alebo väzenský mundúr.

(pokračovanie)...

Agdov podpis

Čítaj viac tu a tu a tu

 


© Agda Bavi Pain .com 2012
© PEREX 2012