Agda Bavi Pain.com

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home press MEDIA tlač a médiá MEDIA PRESS Rytier do korzára! UNCENSORED #2

Rytier do korzára! UNCENSORED #2

E-mail
Hodnotenie: / 8
SlabotaPecka 

Košický korzárDenník Košický korzár prináša exkluzívne po 15 rokoch rozhovor s Agdom. My prinášame jeho necenzurovanú podobu - pokračovanie.

...

Okrem literatúry sa venuješ aj písaniu hudobných reportov a recenzií (napr. do Rock Hard-u). Čo ťa na tom priťahuje? Pocta kapelám, ktoré máš rád?

Kritiky, recenzie a články nielen o hudbe, ale aj o filme, literatúre a umení, kultúre či kultúrnosti všeobecne píšem už dlhé roky pre viaceré časopisy a denníky, SME, týždeň, Vlna, Žurnál a mnoho iných. A z duše neznášam vtieravé priemerné umenie, odrhovačky a popíky, kópie kópií na tej najelementárnejšej úrovni. Takže sa samozrejme venujem autorsky aj publicisticky umeniu, ktoré ma niečím vzrušuje, je vyhranené alebo extrémne priame. Hudobne inklinujem k tvrdej hudbe, milujem hardcore, punk, skinhead oi, black a všetky odnože metalu, klasiku ako nesmrteľných Maiden, Rainbow, Tull, Purple a veľa ďalších. Určite tiež poteší zapáliť si priateľsky jointa s nejakým svetoznámym hudobníkom, keď píšete o jeho koncerte. Je to však príležitostné, publicistike a žurnalistike sa venujem obmedzene, kvôli časovej vyťaženosti ostatnými činnosťami. Takže momentálne mám iba jeden pravidelný kultúrny stĺpček každý mesiac v Pravde a donedávna mal svoju rubriku vo vážnom kultúrnom mesačníku Romboid jeden z mojich najbližších kolegov, zvieracia hviezda a najslávnejší tchor, mladý pán Julius von Fontana. 

Keď už sme pri hudbe, čo si zvykol počúvať ako malý a čo ťa baví povedzme teraz?

Ako malý, povedzme, Elvisa Presleyho, ako starý, povedzme, Anaal Nathrakh. 

Máš teraz nejakú zákazku, ktorú stojí za to spomenúť?

Momentálne som dokončil x-tú verziu scenára pripravovaného celovečerného filmu „Pogrom Slavia“. Zákazka v tomto prípade nie je asi to vhodné slovo, som v tom autorsky a ideovo namočený až po uši, za čo vďačím hlavne režisérovi Gejzovi Dezorzovi a producentom. Ak sa všetko podarí, tak tento veľkovýpravný animovaný film z našej slávnej pohanskej histórie príde už onedlho na plátna kín dokonca v 3D formáte. Ale aby som bol presný, pred chvíľou som tiež dokončil rozhlasový spot pre nemenovanú kávovú značku. Celkom vtipný, veď budete počuť, ak počúvate rádio. No a to bola zakázka. (smiech) 

Agda B. Pain: Rytier bez básne a Hany Ako sa dá z písania undergroundovej literatúry vyžiť?

Keby sa dalo, takzvaní spisovatelia a autori by nechrlili toľko brakovej literatúry a ženských románov. Ale ani z nich sa vyžiť nedá, inak by nemuseli mať popritom výnosný džob alebo manžela. Literatúra, resp. písané slovo našťastie môže mať mnoho iných podôb, napríklad podobu vtipného sloganu či reklamného spotu, alebo scenára k nejakému seriálu. Ja som živý a popritom aj trochu vyžijem jedine vďaka trom večným múzam – reklame, médiám a umeniu. Aj to s odrenými ušami. Preto nosím toľko náušníc, to sú také nárazníky. Ako autor nápadov a textov musím pracovať nonstop každý deň v roku, a je to mnohokrát desať a viac vecí naraz. Vravím, je čo závidieť. (smiech) 

Chcel by si si niečo pri písaní splniť, nejakú tému alebo možno román na pokračovanie?

S Matkinom nás jedna mater nemala, takže romániky na pokračovanie nie sú môj štýl. Budem vôbec rád, ak raz uzrú svetlo sveta všetky filmy, ktoré nám roztočené ležia na stole už niekoľko rokov, a ak sa mne osobne podarí dokončiť aspoň zlomok rozpísaných kníh. V odľahčenejšom duchu pripravujem napríklad zbierku zábavných retro poviedok z Košíc, z jeho historického centra a jeho minulosti v 70.-90. rokoch minulého storočia, keď som tu vyrastal. Samozrejme rád vás všetkých vždy uvítam vo svojich sieťach na webe. Vďaka spolupracovníkom patrila moja stránka od začiatku k najvýraznejším aj najlepšie hodnoteným a dnes je v podstate najdlhšie fungujúcou autorskou stránkou na Slovensku. Existuje viac ako 10 rokov a momentálne úraduje na adrese www.agdabavipain.com. No a nakoniec si tiež rád splním, keď ma Korzár požiada o rozhovor aj častejšie ako raz za 15 rokov. Majte sa krásne a čítajte rytierske básne!

 

Čítajte začiatok rozhovoru tu
Čítajte  krátený rozhovor tu

 

 

 

agda b. pain | RYTIER BEZ BÁSNE
A OBALU on tour 2011:


14.12. >> Trnava
12.12. >> KC Dunaj, Bratislava
17.11. >> Krakow, Poland INFO
28.9. >> Kasárne Kulturpark, Košice |  19:00Poézia Cassovia 2011 INFO
16.09. >> KC Dunaj, Bratislava | 20:50 MENJU festival
05.-06.08. >> Zemplínska šírava – Easthetic Festival 2011 INFO
15.06. >> Ex Café, Bratislava – Revue Aktuálnej Kultúry
04.06. >> Kasárne Kulturpark, Košice – Romboid o Košiciach
18.-20.05. >> Velenje, Slovinsko – Lirikonfest 2011
30.04. >> KC Dunaj, Bratislava – Lirikonfest 2011
27.4. >> Artfórum, Košice

 

© Agda Bavi Pain .com 2011
© Petit Press 2011
© Ars Poetica 2010
Photo © Jozef Pálenik 2010