Agda Bavi Pain.com

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Rytier na draka!

E-mail
Hodnotenie: / 7
SlabotaPecka 

iLemon titulkaInternetový časopis iLemon prináša rozhovor s Agdom o kingoch, princeznách a jeho novej knihe gerojských básní Rytier bez básne a Hany.

 

Nová zbierka „Rytier bez básne a Hany“ obsahuje výber z tvojej tvorby z rokov 2000 – 2010. Keď sa obzrieš späť, aké to bolo obdobie?
Určite aj rytierske. Ak sa v našich končinách chceš niekam pohnúť, musíš bojovať. Čo roh, to mlyn. A v nich vypasení mlynári, ktorí ti budú dookola mlieť to svoje. Takže Rytier je mojím skromným holdom všetkým obyčajným novodobým rytierom, kingom, princeznám aj všetkým šašom, ktorí hrdinsky musia dennodenne bojovať proti stereotypom a nerozprávkovej realite.

O čom básniš?
Ako bežní ľudia básnim v bežnom živote o bežných veciach. O peknom počasí, o zlej politike, o čarokrásnych princeznách a o iných bežných radostiach. Profesionálne preto pochopiteľne obdobné témy zďaleka obchádzam a ignorujem, Nevyhľadávam ani pokojné vody a ľahké múzy populárnej kultúry, na ktorej sa vo svojej tvorbe radšej dobre zabávam a odkrývam jej citlivé miesta. Predošlá kniha rituálnych básní „Kosť & Koža“ strašila starovekom a temnou barbarskou minulosťou, no a v novej knihe je na muške zas naša neónovo svetlá budúcnosť, čo je samozrejme len optický klam. Nové mytológie žiaria ako vysvietené pútače na konci tunela, najobľúbenejšieho kanála na svete, a anjeli skončili dávno ošklbaní v hrnčekovej polievke.

... 

Čítajte viac tu

 

Agda B. Pain: Rytier bez básne a Hany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Agda Bavi Pain .com 2012
Photo © Jozef Pálenik 2012