Agda Bavi Pain.com

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home press MEDIA tlač a médiá MEDIA PRESS „Žiadne kompromisy!“

„Žiadne kompromisy!“

E-mail
Hodnotenie: / 6
SlabotaPecka 

zajtrajsie noviny

"Kde by sme boli bez krvavých príbehov a strašidelných historiek?" pýta sa v novom rozhovore spisovateľ a scenárista Agda Bavi Pain. Viac o novom filme Babie leto, o Košiciach a škrupinkároch sa dočítate v sobotňajšom vydaní Zajtrajších novín

 

original | | |  | | |  | | |

ROZHOVOR | INTERVIEW

Agda Bavi Pain:
„Žiadne vratké kompromisy, žiadne lacné brečky!“

Lucia Zacharová, Zajtrajšie noviny 30. november 2013 agda zajtrajsie


Kniha Koniec sveta sa ku mne dostala pred pár rokmi od desaťročného chlapca. Vyhral ju v škole na Hviezdoslavovom Kubíne, no požičal mi ju so slovami, že je čudná. Po prvých riadkoch som pochopila. Pre dieťa príliš drsné scény a neslušný slovník. Pre mňa pútavý štýl, nevídaný príbeh slovenského podsvetia, naviac okorenený šťavnatým košickým slangom, priam argotom. Kniha získala medzinárodnú cenu Bank Austria Literaris 2008 a podľa jej predlohy sa na tohtoročnú jeseň dostal do kín film Babie leto. Gangsterská dráma o zrade, pomste a stratenej láske. So spisovateľom a scenáristom, ktorý vystupuje pod viacerými pseudonymami, by sa dalo zhovárať na nemálo tém. O hviezdnych cykloch Rytier bez básne a Hany, Dezorzovom Lútkovom Divadle pre dospelých či o kontroverznej kapele Liter Geňa. Košičan žijúci v Bratislave Agda Bavi Pain tentoraz hovorí o filmovej novinke.

...

Prečo je vôbec nutné použiť množstvo vulgarizmov, násilia a sexu. Žiada si to súčasný čitateľ alebo je to reakciu na dobu, či autorská licencia?

V reálnom živote násilie a zlo nie je prípustné, no kde by sme dnes boli bez krvavých príbehov a strašidelných historiek? Keby som ako človek nepoznal hrôzy smrti a utrpenia, myslím, že by som len ťažko dokázal oceniť život v celej jeho kráse. Aký význam by mal pre nás obyčajný úsmev či milé slovo, ak by sme nemohli posúdiť ich hodnotu a cenu práve v ťažkých chvíľach. O akom víťazstve dobra a ideálov by sme mohli hovoriť, ak by sme sa neprebrodili bahnom sveta, ale naopak sa mu dôsledne a okľukou vyhli? Ako ktorýkoľvek iný konzument, mám aj ja rád originály a špeciality, žiadne lacné brečky a vyvetrané vývary, a to je aj dôvod, prečo obľubujem práve vyhranené umenie. Nefalšované, rýdze diela či priamočiare a ostré výkony, ktoré nič nepredstierajú. Za ktorými nestoja žiadne vratké kompromisy, vypočítateľné a poplatné komerčné plány či marketingové stratégie, ako sa čím väčšmi zapáčiť publiku – a súčasne úplne znechutiť a odcudziť vlastnému svedomiu. A moja rola aj s celou autorskou licenciou mi bola nedobrovoľne prisúdená, v podstate to na mňa zvýšilo, pretože sa u nás takémuto riskantnému povolaniu venuje pochopiteľne len málokto. Ako rád by som písal brakovú populárnu literatúru, stovky stránok o poníkoch, nekonečných zamilovaných smskách či raňajkách v orosenej tráve. Pokiaľ sa však nenájde dostatok iných autorov, budem sa musieť tejto nevďačnej a podradnej práci venovať aj naďalej.

Vrahovia, veksláci, prostitútka, podsvetie. Ty si si vo filme zahral malú postavu podnapitého štamgasta. Lákala ťa aj väčšia rola?

Som iba nedokonalý človek, otrasný autor a úplne najhorší herec. Nedokážem sa pretvarovať ani v obyčajnom živote, nieto ešte pred kamerou. O role som sa dozvedel pár minút pred natáčaním a ani som netušil, aké mám repliky, hoci som ich sám písal. O väčšie úlohy určite záujem nemám – ani vo filme, a ani v živote. Musím sa uskromniť so svojou úbohou úlohou autora a tvorcu. Napokon, na Slovensku má každý treťotriedny mafián, hrdlorez a podvodník oveľa väčšiu popularitu ako hocaký skvelý umelec. Hovoria vám snáď niečo mená ako Rakús, Gerbóc či Macsovszky alebo skôr Holub, Vareha a Okoličány?

 

Ako komu, samozrejme. Babie leto nie je prvý film, do ktorého si sa pustil. Ako je na tom dlho pripravovaný filmový horor Fabrika smrti?

Projekt Fabrika smrti zostáva stále otvorený, no v určitom zmysle ho možno považovať aj za uzavretý. Náš priateľ a bývalý producent filmu, známy reklamný mág Robert Slovák, inak tiež pôvodom Košičan, sa realizácie filmu vzdal už dávnejšie a snaží sa dokončiť aspoň dokument o tomto neúspešnom pokuse. No a my, čo sme zostali, sa snažíme ďalej, a jediné čo nám chýba, sú peniaze. Našťastie nie sme odkázaní iba na film a diváci sa už 13. decembra môžu tešiť na premiéru novej hry – zombie hororu Fantomas a Lovec zombíkov v Dezorzovom Lútkovom Divadle, kde sme minulý rok uviedli veľkolepý marionetový muzikál Sandokan s hudbou Mariána Čekovského. Samozrejme, s kolegami z brandže už roky pracujeme na ďalších filmoch. S mojím scenárom na film Kérkar sme sa nedávno dostali do medzinárodného filmárskeho programu Jerusalem International Film Lab a súčasne aj do prestížneho projektu ScriptEast. Osobne sa najviac teším na pripravovaný celovečerný animovaný film Pogrom Slávia!, ktorý získal podporu Audiovizuálneho fondu SR. Režíruje ho opäť skvelý Gejza Dezorz podľa môjho scenára, ktorý rozpráva bláznivý pohanský príbeh z hrdinskej minulosti bájnej krajiny zvanej Veľká Slávia. Tá reprezentuje naše Slovensko, ktoré je paradoxne úplne bez minulosti. Ona by sa aj nejaká našla, ale nikomu akosi nevyhovuje.

Okrem filmu a divadla, čomu ešte sa momentálne venuješ?

Ja osobne sa teraz naplno venujem jesennej depresii a búrlivému nočnému životu za pracovným stolom. Z domu vytiahnem päty málokedy, aj to len z povinnosti. Tento týždeň ma však čakajú spoločné čítačky so spisovateľom Ballom v slovinskej Ľubľane a v Záhrebe v Chorvátsku, takže sa výnimočne na prácu aj teším. Isté potešenie mi tiež prináša práca na novom singli legendárnej zakazovanej kapely Liter Geňa. Ak všetko dobre dopadne, po „20 rokoch neexistencie a chaosu“, teda onedlho, vyjde jej novinka s názvom Moja fabrika a s ňou aj videoklip k filmu Babie leto. Inak už roky krvopotne pracujem na bláznivom románe zo súčasnosti Ako som skončil so šoubiznisom. Mal síce vyjsť už dávno, no bohužiaľ sa rozkošatil natoľko, že z neho bude nakoniec trilógia, a tak si čitatelia budú musieť ešte chvíľu počkať. No zhodou okolností by už koncom roka mali vyjsť dokonca až dve moje nové knihy. Kniha básní EuroPain s ilustráciami od známej skupiny výtvarníkov Kassa Boys a kniha poviedok More + Love + Čajky s retro príbehmi zo starých Košíc na konci socializmu, kde samozrejme opäť nebude chýbať napätie, drsná láska a veľa štipľavého humoru aj bizarných historiek.
...
(pokračovanie)

čítajte viac TU || + sekcia ROZHOVOR/INTERVIEW

 

agda b. pain  |  LIVE & LOUD 
Ako som skončil na turné 2013

 

© Agda Bavi Pain .com 2013
© Zajtrajšie noviny 2013